Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, którego historia sięga X stulecia. Za powstanie miasta odpowiadają Piastowie Śląscy, którzy na wyspie u ujścia rzeki Oławy do Odry zbudowali swój gród. W XIV wieku wyspa przeszła pod władanie kościoła i właśnie zabytki sakralne są najcenniejszymi obiektami tej części Starego Miasta.
Najokazalszym z nich jest Archikatedra św. Jana Chrzciciela, zwana matką kościołów śląskich. Obecna katedra to trójnawowa gotycka bazylika pochodząca z XIII–XIV wieku. Uważa się ją za pierwszą w pełni gotycką świątynię na ziemiach polskich. Katedra jest perełką architektoniczną pełną kunsztownych zdobień oraz miejscem, gdzie można posłuchać muzyki największych organów w Polsce. Godna polecenia jest również wspaniała panorama Wrocławia, którą można zobaczyć po wjechaniu windą na wieżę katedralną.
Ostrów Tumski kryje wiele wyjątkowych zabytków, jak kościół św. Idziego, będący najstarszym z istniejących wrocławskich kościołów. Warto także wstąpić do gotyckiej Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, przed którą stoi największy na świecie pomnik Jana Nepomucena. Prócz kościołów na uwagę zasługuje Muzeum Archidiecezjalne, w którym znajduje się pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku Księga Henrykowska. To właśnie w niej zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim.
Chociaż od XIX wieku Ostrów Tumski nie jest już wyspą, to wciąż prowadzą na niego mosty. Najsłynniejszym jest most Tumski, zwany mostem zakochanych. Setki kłódek zawierających wyznania miłości oraz inicjały piętrzą się po obu stronach jego metalowej konstrukcji. Kluczyków do nich należałoby szukać w odmętach przepływającej pod nim Odry, w końcu miłość ma być wieczna.