Przy ulicy Szerokiej 40, w sercu krakowskiej dzielnicy Kazimierz, Synagoga Remuh stoi jako świadek bogatej historii żydowskiego dziedzictwa. Nazwa "Remuh" to skrót od tytułu i imienia Rabina Mosze Isserlesa, żyjącego w XVI wieku. Jego grób, znajdujący się na cmentarzu otaczającym synagogę, przyciąga pielgrzymów z całego świata. Przy synagodze istnieje legenda - każdy, kto próbuje ją zniszczyć, spotyka rychłą śmierć.
To jedna z dwóch czynnych bożnic w Krakowie, a jedyną, w której nabożeństwa odbywają się regularnie. Architektura tej niewielkiej, ale pięknej budowli zachwyca, a dzięki Augustowi Pluszyńskiemu synagoga zyskała m.in. osobne miejsce dla kobiet, zgodnie z tradycją judaizmu.
Warto zwrócić uwagę na wnętrze synagogi, gdzie znajduje się Aron Ha-Kodesz, bima, oraz tablice jorcajtowe, które odgrywają ważną rolę podczas modlitw. Jeśli skorzystasz z usługi przewodnika to na pewno opowie o znaczeniu fresków przedstawiających Ścianę Płaczu, grób Racheli i Arkę.
Cmentarz Remuh, sąsiadujący z synagogą, kryje w sobie bogactwo historii. Odnaleziono tu około 700 nagrobków, które były przysypane ziemią. To miejsce, gdzie czczona jest pamięć Mojżesza Isserlesa. Jego grób jest jedynym na cmentarzu, który nie uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej.
WAŻNE
W piątki czynne w godz. 10:00-16:00